رشد 27 درصدی ترانزیت کالا مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

اطلاعات بیشتر

خبرگزاری فارس: معاون وزیر راه با بیان اینکه پیش‌بینی ما جابه‌جایی 10 میلیون تن کالای ترانزیتی در سال 90 است، گفت: نسبت به برنامه پنجم 27 درصد و نسبت به سال گذشته بین 6 تا 10 درصد در جابه‌جایی کالای ترانزیتی رشد داریم.

 

شهریار افندی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری فارس «توانا»، در خصوص توسعه ترانزیت در 10 ماه اخیر اظهار داشت: باتوجه به اقدامات انجام شده در راستای توسعه ترانزیت در برنامه پنجم توسعه و اهمیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران در مناسبات تجاری و اقتصادی منطقه، آمار ترانزیت کالا از مرزهای زمینی و آبی کشور همواره سیر صعودی داشته است.

وی ادامه داد: عملکرد ترانزیت کشور در 10 ماه اول سال، 8 میلیون و 209 هزار تن است که نسبت به هدف برنامه پنجم در سال اول، حدود 4 درصد رشد داشته‌ایم.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت با بیان اینکه هدف برنامه پنجم در سال اول برای جابه‌جایی کالای ترانزیتی 7 میلیون و 800 هزار تن بوده اظهار داشت: تحقق رقم 8 میلیون و 209 هزار تن در 9 ماهه ابتدای سال معادل 4 درصد رشد نسبت به هدف برنامه است ضمن آنکه امیدواریم که تا پایان سال این رقم به 10 میلیون تن افزایش یابد.

افندی‌زاده ادامه داد: پیش‌بینی می‌کنیم که در سال جاری 27 درصد نسبت به هدف سال اول برنامه پنجم، در توسعه ترانزیت رشد داشته باشیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: همچنین امسال نسبت به عملکرد ترانزیت در 10 ماهه سال 89 حدود 2.6 درصد افزایش داشته‌ایم که در زمینه جابه‌جایی کالای جاده‌ای این رقم 8.9 درصد بوده است.

رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای یادآور شد: طبق آمار در سال جاری فعال‌ترین مرزهای کشور در ترانزیت ورودی کالا، بندر عبارس با 39.6 درصد، پایانه پرویزخان در استان کرمانشاه با 16.6 درصد، پایانه بازرگان در استان آذربایجان با 9.7 درصد، پایانه باشماخ در استان کردستان با 6.5، پایانه‌های سرخس و لطف‌آباد در استان خراسان رضوی به ترتیب 6 و 0.3 درصد، بندر امام خمینی در استان خوزستان با 20.9 درصد و پایانه دوقارون در استان خراسان رضوی با 11.4 درصد، بوده است.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت یادآور شد: طبق آمار در سال جاری فعال‌ترین مرزهای کشور در ترانزیت خروجی کالا، پایانه باشماخ در استان کردستان با 9.5 درصد، پایانه سرخس در استان خراسان رضوی با 8.5 درصد، پایانه بندرعباس در استان هرمزگان با 9.1 درصد و پایانه لطف‌آباد در استان خراسان رضوی با 6.9 درصد بوده است.

افندی‌زاده با بیان اینکه 91 درصد کالاها از طریق جاده و 9 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شده خاطرنشان کرد: طی بررسی میزان ترانزیت در ماه‌های سال جاری، دی‌ماه امسال با جابه‌جایی 961 هزار و 961 تن کالا، بیشترین جابه‌جایی کالای ترانزیتی انجام شد که این مورد بالاترین میزانی بود که در ده ماهه گذشته انجام شد.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت اضافه کرد: پس از دی‌ماه در آذرماه سال جاری میزان ترانزیت رقم بالایی داشت که این امر نشان‌دهنده آن است که روند رو به رشدی در ماه‌های پایان سال برای توسعه ترانزیت خواهیم داشت.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن اشاره به اینکه پیش‌بینی ما جابه‌جایی 10 میلیون تن کالا در سال 90 است، اظهار داشت: نسبت به برنامه پنجم 27 درصد و نسبت به سال گذشته بین 6 تا 10 درصد در جابه‌جایی کالای ترانزیتی رشد خواهیم داشت.

افندی‌زاده تصریح کرد: مهمترین موادی که از کشور به صورت ترانزیت خارج شده‌ است، مواد سوختنی، کالاهای ساختمانی، وسایل نقلیه باری و مسافری، مواد غذایی، پنبه، کود شیمیایی، محصولات کشاورزی، لوازم خانگی، انواع ترکیبات شیمیایی، انواع تیرآهن، شمش، لوله فلزی، روغن نباتی، قند و شکر، انواع نخ و الیاف و از این قبیل بوده است.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت خاطرنشان کرد: هم‌اکنون جریان ترانزیت کالا به طور عمده از مرزهای شمالی و جنوبی کشور در حال شکل‌گیری است.

نماینده ویژه دولت در امر ترانزیت تأکید کرد: باتوجه به جدیت دولت برای توسعه ترانزیت و برنامه‌های تدوین شده در وزارت راه و شهرسازی اقدامات گسترده و مؤثری در بحث بهسازی و اصلاح زیرساخت‌های جاده‌ای و ریلی، استفاده از سیستم‌های هوشمند و ITS، بازنگری در ضوابط حاکم بر ترانزیت و هماهنگی بین دستگاه‌های دست‌اندرکار همچنین حضور جدی بخش خصوصی در این عرصه در حال انجام است.

 

 

تماس با ما


Instagram