عرضه سنگین سهام یک شرکت جدید شاخص بورس را منفی کرد مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

اطلاعات بیشتر

خبرگزاری فارس: با اعلام عرضه اولیه 15 تا 20 درصد از سهام شرکت نفت و گاز پارسیان در سه شنبه جاری آن هم با قیمت 600 تا 700 تومانی هرسهم ، بسیاری از سهامداران برای تامین نقدینگی 500 تا 600 میلیارد تومانی این عرضه، اقدام به فروش سهام دیگر شرکت ها کرده اند تا شاخص بورس هم منفی شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس، در جریان برگزاری روز گذشته جلسه معارفه شرکت 600 میلیارد تومانی نفت و گاز و پارسیان برای عرضه اولیه 15 تا 20 درصد سهم در سه شنبه جاری، مدیرعامل سرمایه گذاری غدیر به عنوان سهامدار 96.5 درصدی این شرکت ، قیمت مدنظر هر سهم را بر مبنای نسبت قیمت به درآمد کمتر از 5 مرتبه ای یعنی حدود 700 تومان اعلام کرد.

در این جلسه هر چند برخی از سهامداران از پاسخ مدیران اقناع نشدند اما بسیاری از سرمایه گذاران با در نظر گرفتن وضعیت صنعت پتروشیمی در بورس و برنامه قیمت گذاری مناسب و به اصطلاح شیرین از سوی غدیر آن هم با P/E کمتر از میانگین P/E بازار ، درصدد خرید سهام نفت و گاز پارسیان برآمدند. به همین علت برای تامین منابع مالی خرید سهام این شرکت ، گروه زیادی از سهامداران حقیقی و گاه حقوقی در روز جاری اقدام به فروش سهام دیگر شرکت ها کرده اند.

با این جریان که به حدود 500 تا 600 میلیارد تومان نقدینگی برای خرید 900 میلیون تا یک میلیارد و 200 میلیون سهم نفت و گاز پارسیان نیاز است ، رشد 12 واحدی اول وقت شاخص بورس به دلیل کاهش قیمت سهام اکثر شرکت ها به 36 واحد منفی تبدیل شد.

دراین رابطه برخی از فعالان بازار معتقدند سهامدار عمده نفت و گاز پارسیان و مسئولان بورس اوراق بهادار بهتر بود درصد عرضه اولیه سهام این شرکت تازه وارد را کاهش می دادند تا به حجم زیادی از نقدینگی نیاز نباشد.

 

 

تماس با ما


Instagram