کیسه | گونی | تولید و چاپ گونی مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

اطلاعات بیشتر

کیسه | گونی | تولید و چاپ گونی

گونی نوعی پارچه زمخت است که برای ساختن کیسه‌های بادوام و محکم برای حمل محصولات کشاورزی مانند سیب‌زمینی و برنج و مانند آن به کار می‌رود. در گذشته گونی فقط از الیاف کنف و چتایی و شاهدانه بافته می‌شد. امروز همان مواد رایج است اما به صورت روزافزونی گونی بافته از الیاف مصنوعی مانند پروپیلین جای گونی ساخته از الیاف طبیعی را می‌گیرد.اغلب به کیسه‌ای که از گونی درست می‌شود نیز گونی گفته می‌شود.

نحوه چاپ بر روی گونی :

چاپ  روی گونی

آموزش مختصر و مفید چاپ سيلک

پايه و اساس چاپ سيلک بر مبناي تور ابريشم بر روي قالب يا چهار چوب از جنس چوب يا فلز است که با داروي ژلاتين حساس به نور، آغشته شده و بعد از نور دهي شسته مي شود و با رنگ روي اشياء عمل چاپ انجام مي شود، اما عملياتي قبل از چاپ و در حين چاپ و بعد از چاپ بايد انجام شود. در اين جزوه به گونه اي مختصر آموزش سيلک تقديم علاقه مندان مي گردد؛ از لحاظ قيمت کار سيلک بسيار اقتصادي و با حداقل سرمايه قابل فعاليت مي باشد. اكثر مشاغل كه امروز وجود دارد شروع كار با چند ميليون تومان هزينه است اما براي چاپ سيلك با هزينه کمي امكان راه اندازي يك گارگاه وجود دارد مواد لازم تمام و كمال در ايران و تمامي شهرها يافت مي شود.

فهرست:

صفحه کار
گيره
ميز کار
قالب يا چهارچوب
تور
کاردک يا اسکويجي
دارو
ريتاردر
پاک کننده ها
رنگ ها
ميز نور
طرح
خشک کن
چاپ
موارد کاربرد چاپ سيلک
عيوب احتمالي در چاپ سيلک

گونی

صفحه کار:

يکي از مهمترين مشخصه صفحه کار در دستگاه چاپ سيلک صاف بودن صفحه مي باشد. گودي يا برآمدگي صفحه باعث مي شود که عمل چاپ به خوبي انجام نشود. جنس اين صفحه تفاوتي ندارد اما در حال حاضر صفحات از نئوپان، MDF و صفحه آهني ساخته مي شود. ضخامت صفحات بايد به گونه اي باشد که با فشار تغييري نکند و دقت شود که در طول کار اگر رنگي روي صفحه ريخته شد، سريع تر پاک شود. در کارهاي حرفه اي تر، صفحات را سوراخ هاي ريزي کرده و دستگاه مکش زير صفحه نصب مي کنند تا باعث شود کار به صفحه کاملاً بچسبد. اندازه صفحات به نوع چاپ بستگي دارد. معمولاً چاپ کاران ترجيح مي دهند که صفحه کار وسيع و بزرگي داشته باشند تا در چاپ دچار کمبود نباشند و البته بسياري از کارگاه هاي چاپ صفحه کار همان صفحه ميز است که از لحاظ اقتصادي در اوايل فعاليت مفيد است اما چند اشکال وجود دارد: اول آنکه در روي ميز به تدريج رنگ و خراش و ساير مسائل باعث خرابي ميز و خرابي چاپ خواهد شد پس توصيه مي شود که صفحه کار با ميز معمولي جدا باشد. اندازه فعلي 30×40 و 40×50 و 50×60 و همچنين 60×70 هستند البته براي کارهاي طولي ميزهايي مي سازند که در طول 100×300 هم براي چاپ پارچه بهره مي برند.

گيره و لولا:

روي صفحه کار گيره و لولا نقش مهمي دارد. بستن چهار چوب روي ميز کار بوسيله گيره انجام مي گيرد. معمولاً چند پيچ نقش اصلي را دارند. گام پيچ تفاوت چنداني ندارد اما ضخامت پيچ معمولاً پيچ هشت يا ده مي باشد اما تعداد پيچ بستگي به اندازه چهار چوب دارد. اکثر قالب ها را مي توان با دو پيچ بست. قد پيچ بايد به اندازه اي باشد که بتواند چهار چوب را کاملاً سفت کند البته اگر زير پيچ يک صفحه مثل تسمه فلزي بگذاريم تا روي چهار چوب اثر فشار پيچ چهار چوب را خراب نکند و البته بهتر است گيره از طرفين داراي پيچ تنظيم ارتفاع باشد تا بتوان اشياء به ارتفاع مختلف را با يک دستگاه چاپ کرد. اما اگر تنظيم ارتفاع نياز نباشد گيره را مي توان بدون پيچ با لولاي ساده به صفحه كار نصب كرد البته پيشنهاد مي كنيم از سيستم دستگاه سيلك روشن بهره ببريد كه دستگاه از لحاظ ارتفاع قابل تنظيم است.

ميز کار:

در مشخصات ميز کار، ارتفاع ميز مهم است، ارتفاع ميز به قد چاپ کار ارتباط مستقيم دارد، کوتاهي ميز باعث خميدگي کمر و کندي کار و بلندي ميز باعث نرسيدن دست و خستگي مي گردد. عرض و طول ميز بستگي به شی مورد چاپ دارد. براي يک کار طولاني عريض بايد يک ميز بلند داشت اما براي يک سري کاري چاپ سي دي ميز بلندي نياز نيست. ميز کار نبايد پايه هاي نازکي داشته باشد و بايد محکم و استوار باشد، نلغزد و نلرزد و ارتباط صفحه و پايه ها بايد کاملاً محکم باشد. زمين که ميز روي آن قرار مي گيرد، بايد کاملاً صاف و تميز باشد و نظافت ميز و زمين ضروري است.

قالب:

گاهي تنها چوب را سر به سر ميخ مي کنند و اين در طول زمان باعث پيچيدگي قالب مي گردد. بايد قالب نيم به نيم زبانه شود و اگر فلزي است بايد جوش شود و بدون درز باشد که رنگ داخل قوطي نشود. اگر از چوب ساخته مي شود، بهتر است از چوب كاملا خشك و حداقل دوبار رنگ يا روغن شود تا مقاومت بهتري در برابر رطوبت بيايد. نظافت قالب، اساسي و مهم است؛ حتماً بعد از اتمام عمليات چاپ بايد قالب کاملاً شسته شود تا اثري از رنگ نماند و اگر چوب قالب قبلاً اشباع شده از روغن باشد، تميز کردن آن راحت تر است. قالب يا چهار چوب از جنس چوب يا فلز اکثرا آلومنيوم است. چند نکته در ساخت و استفاده چهار چوب مهم است، تيز نبودن لبه ها و پيچيدگي نداشتن چهار چوب مهم است. اندازه عرض و طول چهار چوب بستگي به طرح دارد و معمولا قابل بايد از هر طرف حداقل پنج سانت بزرگتر از طرح باشد. ضخامت قالب يک فرمول دارد که بستگي به عرض و طول دارد اما در کارگاه هاي سنتي معمولاً از قالب هاي 4×4 – 3×5 و کمتر از 2×4 استفاده مي شود. در هنگام ساخت قالب، نحوه زبانه کردن بسيار مهم است.

تور:

قطعه مادر در چاپ سيلک، تور ابريشمي است که بسته به نوع شيء مورد چاپ شماره هاي مختلف دارد و يک جدول علمي دارد اما در روش ساده تا شماره 50 براي چاپ پارچه استفاده مي شود و از 50 تا 90 براي کارهاي معمولي و از 90 تا 150 براي کارهاي ظريف و از 150 تا 200 براي کارهاي خيلي دقيق مثل چاپ مدارهاي الکترونيکي استفاده مي شود. نوع جنس تور ابريشم مهم است و بهترين تور در ايران، تورهاي سوئيسي است اما به علت قيمت بالا معمولاً از تورهاي ايتاليا استفاده مي گردد و اگر تعداد کار کم باشد تا چاپ کار تازه کار است، تور چيني بهترين تور تمرين است. منفذدهاي بسيار ريز داخل تور که براي عبور رنگ مي باشد و در حين عمل چاپ و بعد از اتمام چاپ بايد با ريتاردر و يا تينر فوري تميز شود تا اثري از رنگ در منفذها نباشد. نحوه کشيدن تور روي قالب هر چند ساده است اما تمرين زيادي نياز دارد. در کارگاه هاي حرفه اي ابزار مخصوصي براي کشش تور وجود دارد اما در روش ساده با ميخ ريز سياه نقش کفاشي يا منگنه يک طرف تور روي قالب محکم مي گردد، بعد در زاويه 90 درجه، کاملاً کشيده و بتدريج روي قالب محکم مي گردد و بعد مجدداً زاويه 90 درجه و در نهايت زاويه آخر بسيار مهم است چرا که کشيدگي تور در مرحله آخر، نهايي مي شود پس بايد محکم تر تور کشيده شود به حدي که با فشار دست نتوان تو را فرو برد و بعد روي ميخ يا منگنه چسب زده مي شود. از داخل قالب هم تور را به ديوارهاي قالب با نوار چسب پهن مي چسبانيم تا رنگ به زير کار نفوذ نکند. در هنگام کا هرگز نبايد شيئي تيز به تور بخورد اما اگر از نقطه اي از تور پارگي يافت شود مي توان با چسب پهن ترميم کرد اما استفاده براي چاپ نخواهد داشت.

کاردک:

اسکويجي براي عمل چاپ مي توانيم از هر وسيله اي استفاده کنيم اما کاردک استانداردهاي خاصي دارد، هر شيئي يک کاردک مخصوص مي طلبد،کاردک چاپ پارچه با چاپ مقوا و نايلکس از نظر زاويه لبه متفاوت است اما اکثر کارگاه هاي فعلي ما از کاردک لاستيکي و بندرت ژلاتيني استفاده مي کنند. ضخامت کاردک بايد به حدي باشد که براحتي خم نشود اما نبايد خشک و غير قابل انعطاف باشد. کاردک نبايد سوراخ يا بريدگي يا منفذي داشته باشد تا رنگ به آن نفوذ کند. کاردک بايد در طول کار و بعد از اتمام چاپ کاملا، تميز و شسته شود. کاردک نيز ساخت ايران و هم ساخت ساير کشورها وجود دارد. در کارهايي با عرض کم، مشکل نوع کاردک زياد نيست اما هرچه سطح چاپ بيشتر و وسيع تر باشد صافي لبه کاردک به مهارت بيشتر نياز خواهد داشت. فشار کاردک به تور، بستگي به نوع طرح و ميزان رنگ و ضخامت خطوط طرح دارد.

دارو:

فرمول دارو حساس البته توصيه ساخت آنرا به دوستان ندارم فقط جهت اطلاع و افزايش دانش عرض شد ژلاتين=88گرم، آب مقطر=538گرم، آمونياكnh3=9گرم، ضدكف=8 گرم، كاژلين(يك نوع چسب) = 88 گرم، آب = 270 گرم، بي كرمات پتاسيم Cr2O7K2))= 90گرم جمع 1000گرم شكل كشيدن دارو به تور در كارگاه هاي بزرگ دارو اسپري مي شود.
ژلاتين خاص که با چند ماده ديگر در برابر نور حساس مي گردد. پايه لاک حساس چاپ سيلک را ايجاد مي کند. در بسته هاي تجاري موجود در بازار اکثرا شامل دو مواد بي کرومات و ژلاتين به مقدار يک به ده مي باشد البته نحوه و مدت هم زدن و در تاريک خانه درست کردن دارو از موارد الزامي است. داروي ايجاد شده اگر نور نبيند تا 24 ساعت قابل استفاده است. براي هم زدن دو ماده فوق بايد دقت شود تا ترکيب شيميائي انجام شود. بعد از ساختن دارو در تاريکخانه با يک کاردک مثل کارت تلفن باطله سطح تور را بايد يکنواخت آغشته نمود و البته از هر دو طرف توري و جهت کشيدن دارو روي شابلن بايد يک طرف عمودي کشيده شود و در پشت کار افقي تا عمل يکنواختي کامل گردد. بعضي از اساتيد قديم وقتي يکبار دارو کشيده شد و با سشوار يا باد پنکه يا در هواي آزاد خشک شد، مجدداً دارو را با مقدار آب رقيق کرده و بار ديگر روي شابلن لايه بسيار نازکي مي کشند تا منفذي احتمالي خالي از لاک وجود نداشته باشد. داروهاي ايراني جنس خوبي دارند و اکثراً چاپ کاران از آن راضي هستند اما در کارگاه هاي بزرگ اکثرا از داروهاي خارجي استفاده مي کنند زيرا بعد از پاک کردن اثر کمتري از طرح به جا مي ماند البته بايد دقت شود قبل از کشيدن دارو تور عاري از چربي، گرد و غبار و هر نوع آلودگي باشد و بعد از پاک کردن تور هم بايد از تور در برابر موارد فوق محافظت کرد و در محلي دور از خطر نگهداري کرد.

ريتاردر:

ريتاردر نوعي شل کننده رنگ، ايجاد کننده چسبندگي رنگ به شيء و براي شستن تور استفاده مي شود. بسياري از کارگاه هاي سنتي از تينر فوري بجاي ريتاردر استفاده مي کنند. در چاپ هاي عادي اين امر مشکلي ندارد اما در کارهاي ظريف استفاده از ريتاردر مهم است مثلاً در هنگام استفاده از رنگ P.V.C و يا رنگ پلي اتيلن استفاده از ريتاردر در شل سازي رنگ ضروري است.

پاك كننده ها:

براي پاک کردن و سفيد نمودن لاک از روي تور بايد از محلول پاک کننده استفاده کرد اما در بسياري از موارد از وايتکس و يا کلر بهره مي برند که براي تور در طولاني مدت زيان آور است. تور بهتر است با پاک کننده هاي استاندارد شسته شود تا عمر طولاني تر و کيفيت بالاتري داشته باشد. اين پاک کننده ها چند گونه دارند: يک نوع پودر است که 100 گرم در هفت ليتر آب مخلوط مي گردد و يک نوع مايع است که يک کيلو 50 ليتر آب مخلوط مي گردد. شايد قيمت وايتکس به ظاهر مناسب باشد اما با توجه به قيمت بالاي تور استفاده از اين پاک کننده ها توصيه مي شود زيرا کاملاً لاک را از تو پاک مي کند و مقاومت و کيفيت تور را هم حفظ مي کند.

چاپ روی کیسه

رنگ ها:

تنوع رنگ ها بسيار زياد است:

الف: رنگ روغني معمولي که با تينر يا بنزين رقيق مي شود براي کارهاي ساده و معمولي استفاده مي شود. استفاده از ريتاردر در رنگ روغني باعث چسبندگي بيشتر کار مي شود اما خشک شدن اين رنگ طولاني و يا نياز به خشک کن دارد.
ب: رنگ پلي اتيلن که با تينر و ترجيحاً با ريتاردر رقيق مي شود. کيفيت متوسطي دارد، سريع تر خشک مي شود و چسبندگي متوسطي دارد که از رنگ روغني بهتر است.
ج: رنگ PVC که با ريتاردر رقيق مي شود و کيفيت خوبي دارد و خيلي زود خشک مي شود. رنگ پلي اتيلن و PVC داراي بيس رنگي هستند که با جوهرهاي رنگي مختلف رنگ مي پذيرد و تنوع آن زياد است.
د: رنگ پيگمنت: براي چاپ پارچه استفاده مي شود و داراي بيس و خمير رنگ بوده و کيفيت مناسبي براي چاپ پارچه دارد.
ه: رنگ اورنيت: براي چاپ پارچه استفاده مي شود و داراي بيس و خمير رنگ بوده و کيفيتي خاص و برجسته روي پارچه ها مي گذارد.
و: رنگ آب شور براي چاپ کارتن و مقوا استفاده مي شود.
ز: رنگ پلاستيک قابل شستشو براي پارچه استفاده مي شود و ارزان تر از ساير رنگ ها است.
ح: رنگ پخت بالا: براي رنگ روي کاغذ گل چيني و گل ملامين کاربرد دارد و قيمت بالايي داشته و برگ هايي مخصوص به خود دارد.
ط: رنگ ترانس فر يا برگردان که روي کاغذ معمولي چاپ مي شود و با حرارت و پرس داغ روي لباس عمل چاپ انجام مي شود.
ي: پودر در رنگ هاي مختلف كه با خمير مخصوي مخلوط شده و با آب حل مي شود و براي چاپ اسكرچ استفاده مي شود البته از انواع مركب نيز مي توان بهره برد.
براي رنگ هاي پلاستيك و براي ساير رنگ ها از ريتاردر – تينر – بنزين – نفت و حلال ويژه 410 شركت نفت استفاده مي شود.

ميزنور:

براي چاپ طرح روي شابلن از ميز تور استفاده مي شود. در ميز تور از چند (معمولا از دو تا پنج ) لامپ مهتابي و يا لامپ هاي مخصوص استفاده مي شود. عرض و طول ميز هر چه بيشتر باشد بهتر است چرا که در چاپ طرح هاي بزرگ مشکلي نداشته باشيم. ارتفاع ميز از سطح لامپ تا شيشه روي ميز بين 20 الي 30 سانتي متر بوده و مدت نور دهي بين 5 تا 10 دقيقه بستگي به فاصله، ضخامت طرح، حرارت محيط و ضخامت دارد. در زماني که طرح روي شيشه ميز نور قرار گرفت و شابلن روي طرح گذاشته شد، روي طرح را با پارچه مشکي پوشانده و يک جسم مسطح داخل قالب روي پارچه گذاشته و با وزنه اي مثل يک ظرف آب چهار ليتري روي کار گذاشته تا طرح به شيشه ميز نور کاملاً چسبيده باشد و بعد از نور دهي شابلن با آب نيم گرم بدون فشار شسته مي شود و بعد خشک مي شود و اگر طرح مشکي داشت، لازم است در بعضي نقاط مقداري دارو کشيده و نور دهي انجام و مجدداً شسته و خشک گردد و البته اين عمليات بايد در يک تاريکخانه انجام شود و اين تاريکخانه مي تواند يک انبار باشد که مخل ورود نور با پارچه يا کارتن يا هر وسيله اي بسته باشد.

طرح:

طرح را مي توان روي طلق شفاف يا فيلميا کاغذ معمولي چاپ کرد اما شفافيت طرح در نقاطي که قرار است نور از آن عبور کند خيلي مهم است و مشکي بودن خطوطي که قرار است نور از آن عبور نکند، مهمتر است. در کارگاه هاي حرفه اي از فيلم هاي مخصوص استفاده مي شود اما در اکثر کارگاه هاي سنتي از کاغذ کالک به عنوان فيلم طرح بهره مي برند البته مي توان از برش کاغذ مشکي به شکل طرح مورد نظر نيز به عنوان فيلم استفاده کرد. در طرح هاي جديد که از عکس، منظره و البسه و اشخاص استفاده مي شود مثل فتوشاپ، به عکس قوام وارد شده و عکس داراي منفذهاي بسيار ريزي براي عبور رنگ مي گردد البته روي طرح بايد در چهار گوشه آن علامت + گذاشت تا با قرار گرفتن روي شابلن با علامت + روي طرح تطبيق داده شود و از حرکت طرح و جابجائي ناخواسته جلوگيري شده و اگر قرار به چاپ چند رنگ باشد ابتدا بايد تمام صفحات طرح در چهار گوشه اين علائم را به يک نحو داشته باشد و براي هر رنگ يک طرح و يک شابلن مورد نياز است.

خشك كن:

براي خشك كردن يكي از راه ها استفاده از طناب و گيره لباس است يا استفاده از يك قفسه براي خشك كردن و راه ديگر ايجاد محيط گرم توسط هيتر يا سشوار و هر وسيله گرما زا است اما اگر امكان محيط خشك كن را نداريد از رنگ هاي زود بازده مثل رنگ pvc استفاده كنيد و يا رنگ پلي اتيلن

چاپ:

بعد از انجام موارد گذشته به عمل چاپ مي رسيم، شي مورد نظر را روي صفحه دستگاه مي گذاريم البته بايد بدانيم اگر تعداد کار زياد است و محل چاپ بايد دقيقاً در يک نقطه خاص باشد، بايد روي ميز کار شابلن هايي گذاشت تا تمام اشياء در يک محل قرار گيرد، به طور مثال وقتي قصد چاپ CD را داريم يک شکل نيم دايره به قطرهاي آن روي ميز مي چسبانيم که با طرح و CD مطابق بوده و حرکت نکند و يا هر شی ديگر تفاوتي ندارد. بعد شابلن را روي آن گذاشته و البته بايد چند ميليمتر با شي فاصله داشته باشد تا با فشار کاردک رنگ داخل چار چوب روي شيء را چاپ کند و البته در طول عمليات چاپ بايد تور هميشه تميز شود، ميز رنگي نشود، زير توري رنگي نباشد و ضخامت تور با نوع شيء مورد نظر هماهنگ باشد و بعد از عمل چاپ، چنانچه به شابلن و طرح روي آن براي چاپ دفعات آينده نياز باشد فقط با ريتاردر تميز و بعد با آب شسته و خشک شده و در محل مناسب قرار مي گيرد. براي عزيزان تازه کار توصيه مي کنم روي ده ها روزنامه باطله، ده ها طرح را چاپ کنند تا مهارت لازمه را بدست آورند. براي چاپ حروف نازک و حروف و ارقام ريز، ممارست زيادي لازم است و نکته مهم ديگر تميز بودن اشياء در هنگام کار چاپ است، مثلاً اگر روي نايلکس را با پارچه بنزيني تميز کنيم خيلي چاپ بهتري مي گيرد.

خشک کن:

بعد از عمل چاپ، براي بسياري از اشياء، محلي براي خشک کردن بايد وجود داشته باشد. در کارگاه هاي سنتي از طناب و گيره لباس براي آويزان کردن اشياء و خشک کردن بهره مي گيرند اما در کارگاه هاي حرفه اي تر قفسه اي براي خشک کردن استفاده مي شود و يا از هيتر حرارتي بهره مي گيرند و يا با استفاده از رنگ PVC زمان خشک کردن را به حداقل مي رسانند.

موارد کاربرد چاپ سيلک:

چاب بر روی نايلکس و نايلون
چاب بر روی CD- DVB
چاب بر روی دفتر تلفن
چاب بر روی سر رسيد
چاب بر روی تقويم ديواري
چاب بر روی چرم
چاب بر روی مقوا
چاب بر روی ورقي
چاب بر روی آينه
چاب بر روی شيشه
چاب بر روی کفش
چاب بر روی کيف
چاب بر روی جعبه شيريني
چاب بر روی جعبه کفش
چاب بر روی جعبه هاي مختلف از جنس کارتن
چاب بر روی تابلوهاي هنري
چاب بر روی تابلوهاي صنعتي
چاب بر روی تابلوهاي اطلاع رساني
چاب بر روی اشياء تبليغاتي مثل ساعت و خودکار
چاب بر روی گوني
چاب بر روی پارچه
چاب بر روی البسه

عيوب احتمالي در چاپ سيلك

گاهي رنگ مداوم در توري پر مي شود لول بايد رنگ را بيشتر با حلال مخلوط كرد بعد نظافت تور بعد از چند چاپ لازم است.
مواقعي هنگاه شستن دارو بعد از نور دادن دارو بيش از حد پاك مي شود اول احتمال زمان نور دهي كم بوده و ديگر دو مواد دارو خوب تركيب نشده و ديگر آنكه مقدار تركيب مناسب نبوده و احتمال فاصله زياد لامپ با طرح وجود دارد.
گاهي بعد از نور دهي دارو كه بايد پاك شود پوب پاك نمي شود احتمال مدت نور دهي زياد وجود دارد و تركيب زيادي داروها و بعد فاصله لامپ با طرح وجود دارد.
در چاپ مواردي هست كه رنگ خوب پخش نمي شود اول بايد لبه كاردتك كنترل شوذ كه كاملا صاف باشد و بعد فشار يكنواخت به هنگام چاپ رعايت شود شماره تور كم شود.
گاه رنگ زيادي پخش مي شود بايد اول زير تور مداوم تميز شود بعد رنگ غليظ تر باشد و احتمال اشتباه در نصب توري شماره كم وحود دارد شماره تري بالا منفذ ريزتري دارد و فاصله شابلن با صفحه تنظيم شود كمي فاصله را بيشتر كنيد.
تميزي شيشه ميز نور بسيار مهم است در اثر كثيفي شيشه عيوب زيادي در چاپ بوجود مي آيد.
تميزي اشيا نيز براي چاپ ضروري است چربي و غبار و گونه مانع براي چاپ كار را خراب مي كند.
استفاده كم يا زياد از حلال باعث مشكلات زيادي مي شود زنگ بايد مدت زيادي با حلال كامل تركيب شود.
دارو بعد از تركيب با مواد جهت نور دهي بايد در محيط تاريك باشد در غير اين صورت باعث اختلال در چاپ مي شود. 

تماس با ما


Instagram