سپاهان کیسه | کیسه و گونی | کیسه پلی پروپیلن مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل

اطلاعات بیشتر

سپاهان کیسه | کیسه و گونی | کیسه پلی پروپیلن

پلی‌پروپیلن‌ (PP)

پلی‌پروپیلن‌ (PP) یک پلیمر ترموپلاست می‌باشد که در یک بازه گسترده‌ از کاربردها شامل فیلم و ورق‌، قالب‌گیری دمشی، قالب‌گیری تزریقی، بسته‌بندی غذایی، نساجی، تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی، لوله، کاربردهای صنعتی و ساختمانی و اجزاء خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر این، پلیمر تولید شده از منومر پروپیلن به طور معمول در برابر حلال‌های شیمیایی، بازها و اسیدها مقاوم می‌باشد. کد مشخصه این پلیمر می باشد. یک کاتالیست زیگلرناتا قادر است که قرار گرفتن منومرها را در یک آرایش‌یافتگی ویژه محدود ‌سازد و تنها اجاره می‌دهد که منومرها در جهت درست به زنجیر پلیمری اضافه شوند. اکثر پلی‌پروپیلن‌های معمول که با استفاده از کاتالیست‌های تیتانیوم کلراید (Ticl4 ) تولید می‌شوند، دارای درصد بالايي از پلی‌پروپیلن ایزوتاکتیک می‌باشند (زنجیر بالایی در شکل قبل). به دلیل اینکه گروه‌های متیل در یک طرف قرار گرفته‌اند، بعضی ملکول‌ها تمایل دارند که به شکل مارپیچی دربیایند، این مارپیچ‌ها یک به یک در کنار هم قرار می‌گیرند و مقاومت پلی‌پروپیلن معمول را ایجاد می‌کنند. کاتالیست‌های مهندسی کامینسکی (Kaminsky) ساخته شده‌اند که می‌توانند سطح بالاتری از کنترل را ارائه کنند. بر پایه ملکول‌های متالوسنی این کاتالیست‌ها، از گروه‌های آلی به منظور کنترل منومرهای اضافه شده، استفاده می‌کنند، بنابراین یک انتخاب مناسب از کاتالیست می‌تواند پلی‌پروپیلن ایزوتاکتیک، سیندیوتاکتیک یا اتاکتیک و یا حتی ترکیبی از آنها را تولید کند. جدا از این کنترل کیفی، این کاتالیست‌ها اجازه می‌دهند که کنترل مقداری نیز انجام شود. این عمل با دستیابی به یک نسبت تاکتیسیتی بالاتر نسبت به روش زیگلر-ناتا انجام می‌گیرد. این کاتالیست‌ها همچنین پلی‌پروپیلن‌های با جرم ملکولی بالاتر نسبت به کاتالیست‌های معمول تولید می‌کنند که خواص افزوده‌ای دارند. به منظور تولید یک پلی‌پروپیلن لاستیکی، یک کاتالیست می‌تواند ساخته شود که پلی‌پروپیلن ایزوتاکتیک تولید کند، اما گروه‌های آلی که بر روی تاکتیسیتی اثر می‌گذارند در حالتی قرار گرفته‌اند که باندهای نسبتاً ضعیفی تشکیل مي دهند. پس از اینکه کاتالیست یک زنجیر کوتاه از پلیمر با قابلیت بلورینگی را تولید می‌کند، نور با یک فرکانس مناسب به منظور شکستن باندهای ضعیف استفاده می‌شود که موجب از بین رفتن انتخاب‌پذیری (Selectivity) کاتاليست و در پی آن موجب می‌شود که طول باقیمانده زنجیر اتاکتیک شود. در نتیجه اين واکنش‌ها، یک ماده بیشتر آمورف همراه با مقادیر کوچکی بلور در داخل آن تشکيل مي شود. در این حالت هر زنجیر یک سر در ناحیه بلورینه دارد ولی بیشتر طول آن در ناحیه نرم (Soft)، توده آمورف، قرار می‌گیرد و نواحی بلورینه همان نقش ولکانیزاسیون در لاستيک هاي معمول را بازی می‌کند.

کاربردها

پلي پروپيلن مهمترين ماده از مشتقات پروپيلن است که حدود 61 % از کل توليد پروپيلن، جهت توليد آن بکار مي رود. رزين هاي پلي پروپيلن بطور گسترده در توليد رزين هاي ترموپلاستيک بکار برده مي شوند. پلي پروپيلن بيشتر اوقات به صورت هموپليمر بکار مي رود ولي اخيرا" محصولات کوپليمر آن نيز در حال رشد می باشد. قالب گیری تزريقي (حدود 35% از مصرف جهاني): مهمترين مصارف آن شامل ساخت قطعات داخل خودرو، سرنگ هاي پزشکی، محصولات مصرفي پلاستيکي و بسته بندي است. قطعات داخلي خودرو که از پلي پروپيلن ساخته مي شوند عبارتند از: جعبه هاي باطري، صفحات ضربه گير، تودوزي هاي داخلي، صفحات داخلي درها محصولات پلاستيکي مصرفي عبارتند از: ظروف پلاستيکي مورد مصرف در منازل، مبلمان هاي پلاستيکي، وسايل سرگرمي، جعبه ابزار، اسباب بازي ها، مصارف بسته بندي شامل در پوش و کلاهک، ظروف سخت و پالت ها، جعبه هاي بسته بندي چيني، بسته بندي داروهاي مايع و جامد مي باشد. ساخت فيبر و الياف (حدود 30%): عمده ترين مصرف آن در کارخانجات فرش بافي و گوني است و مصارف ديگر آن در توليد، کيسه و پارچه هاي پرده مي باشد. کاربردهاي غير نساجي آن نيز عبارتند از: نوار پيچي و تسمه زني، روبان هاي دکوري و ... توليد فيلم (حدود 19%): پلي پروپيلن بخاطر شفافيت و عايق رطوبتي بودن در بسياري از موارد، جايگزين سلوفان (CELLOPHANE) شده است. رزين هاي فيلمي اساسا در بسته بندي مواد غذايي، نوار چسب هاي حساس به فشار، صفحات محافظ، بسته بندي محصولات شيريني و دخانيات بکار مي روند.

ویژگی های کیسه های پلی‌پروپیلن‌

ويژگي ممتاز اين نوع كيسه نداشتن ضايعات به هنگام پركردن، بارگيري، و تخليه مي باشد.
رانندگان به دليل كمپرس كردن اين نوع كيسه تمايل بيشتري به بارگيري دارند.
پاكت هاي كاغذي در هر تريلي صد و پنجاه هزار عدد بارگيري مي شود ولي در اين نوع كيسه دويست و هشتاد هزار كيسه، كه از لحاظ هزينه حمل نيز به صرفه تر مي باشد.
از هدر رفتن سيمان جلوگيري مي شود (در پاكت كاغذي ضايعات قابل قبول 2 درصد مي باشد با توجه به مرغوبيت كاغذ) ولي در اين نوع كيسه ضايعات ندارند.
نياز به كارگر جهت تخليه و چيدمان اين نوع كيسه وجود ندارد (صرفه جويي براي مصرف كننده نهايي).
نياز به كارگري كه خط را در نظر داشته باشد تا در صورت مشاهده پاكت پاره خط را متوقف نماييد، (صرفه جويي در نيروي انساني).
به دليل نداشتن ضايعات، توقفي در هنگام بارگيري ايجاد نمي شود و به سبب آن سرعت و راندمان بارگيري افزايش مي يابد.
به دليل وجود يك لايه لمينت رطوبت به هيچ عنوان به داخل كيسه نفوذ نمي كند.
به دليل وجود پرفراژ، هواي داخل كيسه هنگام بارگيري به راحتي تخليه مي گردد.
كف كيسه يك تكه بوده و مانند پاكت كاغذي با چسب وصل نشده كه هنگام پركردن پاره شود.
پاكت هاي كاغذي حداكثر ظرف مدت سه ماه بايد مورد استفاده قرار گيرند ولي اين نوع كيسه را تا هر مدتي مي توان نگهداري كرد.
مشتري نيازي به منتظر ماندن براي خشك شدن چاپ و چسب در اين نوع كيسه ها ندارد.
به دليل اينكه مواد اوليه تولید كیسه توسط پتروشيمي ايران توليد مي شود، مانند كاغذ دچار كمبود (كاغذ 90 گرم كانادايي) و نوسان شديد قيمتي قرار نمي گيرد.
ما توانايي توليد كيسه هاي 20 و 25 و ... و بالاتر را داريم مانند كسيه آرد، دانه جوجه، كود شيميايي و مشتقات، كيسه گچ و ... .


 

تماس با ما


Instagram